انواع کانکس

انواع کانکس

انواع کانکس

در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع کانکس و دسته‌بندی‌های آنها بپردازیم . همانطور که میدانید ، کانکس ها را می‌توان بر اساس موارد مختلفی تقسیم و دسته بندی نمود . تنوع کانکس ها با توجه به انواع مدل ها و کاربری آنها بسیار زیاد می باشد . هر کدام از این کانکس ها دارای کاربرد و کارایی و طراحی خاص خود می باشند . در این مقاله به بررسی انواع کانکس از نظرهای مختلفی می پردازیم کانتینر.

بررسی انواع کانکس

برای ساخت کانکس می ‌توان از متریال مختلفی استفاده نمود . به عنوان مثال کانکس ساندویچ پانل ، کانکس ورق گالوانیزه ،  کانکس چوبین و موارد بسیار دیگر با توجه به موارد مختلفی می‌توان کانکس ها را دسته بندی و تقسیم نمود . به عنوان مثال یکی از این دسته بندی ها ، دسته بندی بر اساس متراژ کانکس می باشد .

به طور کلی کانکس ها از نظر متراژ به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می شوند . کانکس کوچک به کانکس های زیر ۲۰ متر می گویند . کانکس های کوچک کاربردهای مختلفی دارند ؛ به عنوان مثال معمولاً در ساخت کانکس های نگهبانی ، کانکسهای دکه و کانکس های سرویس بهداشتی تک چشمه از کانکس کوچک استفاده می شود .

 بر اساس ابعاد و متراژ کانکس ها ، انواع کانکس عبارتند از :

 • کانکس ۴ متری
 • کانکس ۸ متری
 • بیست متری
 • ۲۴ متری
 • ۲۸ متری
 • ۴۰ متری
 • و بزرگتر

علاوه بر تقسیم بندی کانکس ها از لحاظ سایز و ابعاد ، می توان آن ها را بر اساس کارکردشان نیز تقسیم نمود .

 تقسیم بندی انواع کانکس از لحاظ کارکرد

تقسیم بندی انواع کانکس از لحاظ کارکرد

تقسیم بندی انواع کانکس از لحاظ کارکرد

به صورت کلی انواع کانکس از لحاظ کارکرد به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند .  می‌توان از موارد زیر نام برد :

 • کانکس مسکونی
 • کانکس انباری
 • کانکس سرویس بهداشتی
 • کانکس فروشگاهی
 • کانکس مدیریتی
 • کانکس پلیس
 • کانکس ماینر یا همان کانکس بیت کوین
 • کانکس پزشکی
 • کانکس نگهبانی
 • کانکس کارگاهی
 • کانکس دکه
 • و موارد دیگر

در ادامه به توضیح هر یک از این موارد به صورت مختصر اقدام می‌کنیم انواع کانتینر.

 •  کانکس مسکونی

یکی از کاربردهای کانکس ، استفاده از آن ها به عنوان محل اسکان موقت یا دائم می‌باشد ؛ معمولاً با بروز حوادث طبیعی مانند سیل یا زلزله ، سریع ترین راهکار برای اسکان افراد ، استفاده از کانکس می باشد . کانکسهای مسکونی انواع مختلفی دارند . همچنین سایز و اندازه آنها با یکدیگر متفاوت است ؛ این کانکس ها به صورت کلی از ابعاد متوسط شروع شده و در برخی موارد به کانکس های ویلایی بزرگ و دوبلکس می رسند . مساحت و زیربنای مفید برخی از این کانکس ها بالای ۸۰ متر مربع می باشد.

کانکس های مسکونی دارای امکانات مختلفی از جمله سرویس بهداشتی ، حمام ، اتاق نشیمن ، اتاق خواب ، آشپزخانه ، لوله کشی های آب ، سیم کشی برق و موارد متعدد دیگری می باشند . برخی از افراد ، کانکس های  کوچک مسکونی را به صورت سیار ساخته و برای مسافرت نیز از آنها استفاده می کنند .

کانکسهای مسکونی با توجه به سلیقه افراد ، می ‌توانند دیزاین و نمای خاص خود را داشته باشند . معمولاً این کانکس ها با توجه به نیاز مشتری سفارشی سازی می گردد .

 •  کانکس انباری

کانکس انباری

کانکس انباری

با توجه به گسترش شهرنشینی و رشد جمعیت شهری ساکن و کوچکتر شدن زیربنای خانه ها ، معمولاً امکان این که همه خانه ها دارای انباری مستقل در خود باشند ، وجود ندارد . از طرف دیگر برای نگهداری برخی از وسایلی که کاربرد هر روزه ندارند ، استفاده از انباری بسیار پر کاربرد و مورد نیاز است . اما در بسیاری از موارد امکان اینکه بتوان در هر ساختمان انباری ساخت ، وجود ندارد . بنابراین یکی از راهکارهای جایگزین  که استقبال خوبی از آن شده است ، استفاده از کانکس انباری در حیاط ، پارکینگ و یا پشت بام می باشد .

این کانکس ها معمولاً ابعاد بزرگی نداشته و امکانات آنها نیز زیاد نمی باشد . بلکه به صورت متعارف از یک سیم کشی ساده برق و یک لامپ برخوردارند و نه بیشتر . قیمت کانکس انبار نسبت به ساختن یک انباری ثابت کوچک بسیار به صرفه تر است .

 • کانکس سرویس بهداشتی

در بسیاری از مواقع می توان از کانکس سرویس بهداشتی در جاهای مختلفی مانند جاده های بین شهری ، رستوران‌ها ، پارک ها و موارد دیگر استفاده کرد . کانکس های سرویس بهداشتی به دو دسته یک چشمه و چند چشمه تقسیم می‌شوند . این کانکس ها می توانند دارای راهرو و یا فاقد آن باشند .

همچنین برخی از این کانکس ها علاوه بر سرویس بهداشتی ، دارای حمام هم هستند . حمام می تواند با سرویس بهداشتی مشترک و یا از آن جدا باشد . اگر قصد استفاده از حمام مشترک با سرویس بهداشتی را داریم ، باید ابعاد آن را کمی بزرگتر در نظر بگیریم .

 • کانکس فروشگاهی

یکی دیگر از انواع کانکس ، کانکس فروشگاهی می باشد . این کانکس ها در مناطقی که مستعد فضای خرید و فروش می باشند ، اما برای ساخت سازه های فروشگاهی ثابت دارای محدودیت هستند ، استفاده می شود . کاربردهای کانکس فروشگاهی بسیار زیاد است . به عنوان مثال می‌توان به کانکس فروش کتاب ، فروش ماسک و الکل ، لباس ، دکه ، فروشگاه مواد غذایی و موارد دیگر اشاره کرد کانتینر فروشگاهی.

امکانات و ویژگی های هر یک از این کانکس ها متناسب با کاربردشان متفاوت می باشد . به عنوان مثال ابعاد یک کانکس فروش لباس ، بسیار بزرگتر از ابعاد یک کانکس فروشگاهی مواد غذایی و دکه می باشد . همچنین امکانات آنها نیز متفاوت است ؛ از آنجا که به کانکس فروشگاهی در مقالات پیشین به صورت کامل پرداخته‌ایم ، از پرداختن به جزئیات آن در این مقاله خودداری می نماییم .

 •  کانکس معدن

یکی دیگر از انواع کانکس ها ، کانکس معدن می باشد . این کانکس ها ، بدنه و استراکچر بسیار محکمی دارند . در ساخت این دسته از کانکس ها از مواد مستحکمی استفاده می شود تا بتوانند در برابر ضربه ، گرد و غبار ، سقوط مصالح ، تغییرات دمایی و موارد دیگر مقاومت نمایند .

کاربرد کانکس معدن در کارگاه های ساختمانی ، معادن و موارد دیگر می باشد .

 • کانکس پلیس

کانکس پلیس

کانکس پلیس

یکی دیگر از انواع کانکس ها ، کانکس پلیس است . کانکس های پلیس ویژگی‌ های بسیار خاصی را دارند . از جمله این که در برابر حملات ، آتش سوزی ، انفجار ، گلوله و موارد دیگر مقاومت خوبی را از خود نشان می دهند . معمولا هر کانکس پلیس دارای دو بخش می باشد . یک بخش برای استراحت افسر نگهبان ، و یک بخش به عنوان اداری .

این کانکس ها در موارد مختلفی به کار می روند .

 •  کانکس ماینر

برای استفاده از دستگاه های ماینر به جهت استخراج ارزهای دیجیتال ، از کانکس ماینر استفاده می کنند . کانکس ماینر طراحی خاصی دارد تا بتواند در برابر حرارت زیاد تولید شده ی ناشی از مصرف زیاد دستگاه های ماینر مقاومت نماید و امنیت آن را تامین کند.

 • کانکس پزشکی

کانکس پزشکی

کانکس پزشکی

یکی دیگر از موارد انواع کانکس ، کانکس های پزشکی هستند . حتماً در ایامی که در آن قرار داریم ، با توجه به گسترش مسئله کرونا و نیاز به ایجاد پایگاه های فوری واکسیناسیون ، با دیدن انواع کانکس پزشکی مواجه شده اید . این کانکس ها در دو نوع سیار و ثابت به کار می روند . معمولا نوع سیار آن ها ، بیشتر کاربرد دارد . کانکس پزشکی دارای تجهیزات مختلفی است ؛ از جمله برق کشی ویژه برای کارکرد صحیح دستگاه های پزشکی ، مانند دستگاه شوک و موارد دیگر کانکس ویلایی هوشمند.

هم چنین جایی برای قرار گرفتن تجهیزات پزشکی در آن تعبیه شده است . این کانکس ها را برای ارائه هر چه بیشتر خدمات پزشکی و دندانپزشکی ، به خصوص در مناطقی که از نزدیکی به بیمارستان محروم هستند ، استفاده می کنند . با توجه به این که هر منطقه نیاز دارد از لحاظ پزشکی و دندانپزشکی دسترسی به خدمات عمومی داشته باشد ، در مواردی که امکان ساخت و بهره‌برداری از بیمارستان وجود ندارد ، این کانکس ها استفاده و کاربرد بسیار زیادی می یابند .

در نتیجه می تواند برای مدیریت بحران بسیار مفید واقع گردد .

سخن پایانی

با توجه به این مسئله که کانکس ها دارای مزایای بسیاری از جمله سرعت زیاد در ساخت ، قیمت و هزینه بسیار پایین تر ، کیفیت و ماندگاری ، ایمنی بالا ، قابلیت حمل و نقل و پرتابل بودن ، امکان سفارشی سازی ،  هزینه پایین تعمیرات و نگهداری و موارد دیگر می باشند ، بنابراین افراد زیادی از انواع کانکس برای رفع نیازهای مختلف خود استفاده می نمایند ؛ به طوری که نسبت به چندین دهه گذشته ، کاربرد آنها به مراتب بیشتر و بیشتر شده است کانکس انباری .

کانکس ها با توجه به ملاک های مختلفی می ‌توانند به موارد گوناگون تقسیم شود . از جمله تقسیم بندی بر اساس اندازه ، تقسیم بندی بر اساس نوع بدنه و تقسیم بندی بر اساس انواع و کاربرد های آن ها .

در این مقاله به طور مختصر به بررسی انواع کانکس از نظر اندازه و نیز کاربرد آنها پرداختیم امیدوارم برای شما ما مورد استفاده قرار گرفته باشد .

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *