کانتینر پیش ساخته

کانتینر پیش ساخته

کانتینر پیش ساخته

یکی از سازه هایی که در سال‌های اخیر ، کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است ، کانتینر پیش ساخته می باشد . با وجود تفاوت های زیادی که بین کانتینر و کانکس وجود دارد ، افراد زیادی این دو را با هم دیگر اشتباه می کنند ، و حتی نام آن ها را به جای یکدیگر به کار می برند  کانکس پیش ساخته.

در صورتی که این دو محصول با یکدیگر کاملاً تفاوت دارند . در این مقاله ضمن بررسی کانتینر پیش ساخته ،‌ به تفاوت های آن با کانکس نیز می پردازیم.

مزایای کانتینر پیش ساخته

زمانی که از کانتینر پیش ساخته صحبت می‌کنیم ، منظور ما جعبه های مکعب مستطیلی شکل آهنی بزرگ و بسیار محکم است که می توان آن ها را گاوصندوق های غول‌آسا نامید . معمولاً این کانتینر ها توسط شرکت های بزرگ در خارج از کشور ما ساخته و در راستای حمل و نقل دریایی و انتقال کالاها به سایر کشورها و تجارت جهانی به کار می روند . بنابراین بیشترین و اصلی‌ترین کاربرد کانتینر پیش ساخته ، در حمل و نقل دریایی است .

همین مسئله باعث شده است که زمانی که نام کانتینر برده می شود ، در ذهن افراد ، تصاویر بنادر ترسیم شود . اهمیت این کانتینرها در حوزه بازرگانی بسیار زیاد است . زیرا سالیانه میلیون ها تن کالا توسط همین کانتینر ها جابجا می شوند کانتینر ویلایی.

اما به صورت کلی این سازه های پیش ساخته ، دارای مزایای مختلفی هستند که باعث شده در حمل و نقل کالاها اهمیت فراوانی پیدا کنند . از جمله این موارد می‌توان به مزایای زیر اشاره کرد :

 •  آب بندی کامل

آب بندی کامل

آب بندی کامل

از ویژگی هایی که هر کانتینر دارد ، این است که با استفاده از استاندارد های به روز جهانی از قابلیت آب بندی قدرتمند و نیز ضد آب بودن کامل برخوردار است . این کانتینرها در برابر رطوبت و آب ، کاملا ایزوله هستند . همین مسئله باعث می‌شود در درون این کانتینرها بتوان کالاها را قرار داد و دیگر نگران نفوذ آب به درون این کانتینرها نبود . زیرا این سازه های پیش ساخته در درون کشتی ها و میان اقیانوس ها استفاده می شود و در نتیجه باید بتوان از ورود آب به داخل آن ها جلوگیری کرد .

 • مقاومت بالا در ساخت کانتینر پیش ساخته

در ساخت این کانتینرها از ورقهای فولادی بسیار مستحکم استفاده می شود. در نتیجه آن ها دارای مقاومت زیادی هستند . اهمیت مقاومت بالای کانتینرها آنجا مشخص می‌شود که در آن ها ، کالاهای سنگین قرار داده می شود و گاهی تا چندین تن کالا توسط آنها حمل و نقل و جابجا می گردد .

در نتیجه باید این کانتینرها مقاومت کافی و استحکام لازم را داشته باشند تا هنگام بلند کردن و جابجا نمودن آن ها ، از فرم اصلی خود خارج نشوند . و نیز در صورت برخورد به دیگر سازه ها آسیبی نبینند . پس در جابجایی ، بارگیری ، و تخلیه کشتی ها ،‌ مقاومت و استحکام این سازه ها بسیار اهمیت فراوانی دارد .

 •  عمر مفید

عمر مفید

عمر مفید

هر کانتینر پیش ساخته دارای مدت زمان خاصی به عنوان عمر مفید خود می باشد . پس از آن که ساخت یک کانتینر به اتمام رسید. در یک برگ سند کانتینر که برگه سبز نام دارد ، عمر مفید کانتینر ثبت می شود .

پس از این که مدت مشخص شده در کانتینر پیش ساخته به عنوان عمر مفید به اتمام رسید ، دیگر هیچ کدام از کشتی ها اجازه استفاده از آنها به عنوان وسیله حمل و نقل و جابجایی کالاها را ندارند و در صورت استفاده از سازه هایی که عمر مفید آنها به اتمام رسیده ، جریمه می شوند .

همچنین ممکن است در صورت استفاده از آنها ، زمانی که بار را بر می داریم ، کانتینر آسیب ببیند و یا همچنین ممکن است آب درون آن نفوذ کرده و کالاها صدمه ببینند . در نتیجه توجه به عمر مفید ذکر شده در برگه سبز اهمیت بسیار فراوانی دارد .

زمانی که عمر مفید کانتینرها به اتمام رسید ، معمولاً شرکت های کشتیرانی آنها را به مزایده و فروش می گذارند . با فروختن کانتینرها این سازه ها به درون حریم های شهری نیز راه پیدا می کند .

پس سازه های کانتینر شکلی که در شهرها می بینید ، ابتدا در کشتی ها برای جابجایی و حمل و نقل ساخته شده بودند و امروزه با به اتمام رسیدن عمر مفید آنها برای استفاده در کاربرد های دیگر به فروش رسیدند .

 • کشورهای سازنده

معمولاً کشورهایی که به ساخت کانتینر می پردازند ، اکثراً در محدوده آسیا هستند . از جمله کشورهای ژاپن و روسیه . علاوه بر این کشورها ، در آمریکا نیز به تولید کانتینر پیش ساخته اقدام می شود . همانطور که گفته شد استفاده از کانتینر ها برای تجارت و حمل و نقل کشتیرانی اهمیت دارد . معمولاً کشورهایی به ساخت آن اقدام می‌کنند که تجارت دریایی دارند تعمیرات کانتینر.

تفاوت کانتینر و کانکس

تفاوت کانتینر و کانکس

تفاوت کانتینر و کانکس

بسیاری از افراد کانکس و کانتینر را با یکدیگر اشتباه می گیرند و نام آنها را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند . این در حالی است که تفاوت‌های بسیار زیادی بین کانکس و کانتینر وجود دارد . این تفاوت ها هم در نوع ساخت آن ها است ، هم در متریالی که در آن ها به کار می رود . همچنین مقاومت بدنه ها ، وزن این سازه ها و شکل آنها نیز تفاوت دارد .

بنابراین کانکس و کانتینر پیش ساخته دو محصول و مقوله کاملاً جدا هستند . از جمله تفاوت هایی که بین این دو دسته از سازه ها وجود دارد ، می توان به موارد زیر پرداخت :

 • کاربرد

کانکس ها برای استقرار افراد طراحی می‌شوند . در تمامی کانکس ها از جمله کانکس نگهبانی ، کانکس پزشکی ، کانکس رستوران ، کانکس فست فود ، کانکس اداری ، کانکس پلیس ، کانکس مسکونی ، کانکس اداری و موارد دیگر ، انسان ها در درون کانکس ساکن می شوند . اما طراحی و کاربرد کانتینر برای استفاده در حمل و نقل کالاها ، به خصوص در دریا و تجارت های دریایی است .

 • اندازه

کانتینر ها دارای اندازه های استاندارد مشخص شده هستند . معمولاً اندازه آن ها ۲۰ فوت و یا ۴۰ فوت است . البته دو سایز ۱۰ فوت و پنجاه فوت نیز موجود است که معمولاً کاربرد کمتری دارند . اما در کانکس ها ابعاد و سایزها مختلف است .

با توجه به کاربری هر کانکس می ‌توان سایز سفارشی شده برای آن در نظر گرفت . از کانکس های بسیار کوچک چند متری مانند کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه گرفته ، که مساحت آن معمولا ۴ متر است ، تا کانکس های چند قلو که ابعاد آن بالای چند صد متر مربع می رسد . در سازه های کانکسی تنوع سایز بندی و ابعاد بسیار زیاد است و سایز کانکس متناسب با کاربرد آن تعیین می شود .

 • جنس بدنه

جنس بدنه

جنس بدنه

یکی دیگر از تفاوت های رایجی که بین این دو دسته از سازه ها وجود دارد ، جنس بدنه آن ها است . در کانتینرها از ورق های فولادی سنگینی استفاده می شوند که معمولاً دارای دو میلی‌متر قطر هستند و بسیار سنگین و مستحکم می باشند .

همچنین در آن ها دیوار پوش داخلی ، کفپوش ، نمای خارجی و موارد دیگر وجود ندارد . اما در کانکس ها ، جنس بدنه و متریالی که در آن به کار می رود ، متناسب با کاربرد آن مختلف است . مثلاً می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ساندویچ پانل
 • ورق گالوانیزه
 • لمینت
 • ورق های آلومینیوم
 • و موارد دیگر

پس کانکس ها برخلاف کانتینر پیش ساخته از تنوع بسیار زیادی در ساخت بدنه خود بهره‌مند هستند .

 • درب و پنجره

هدف از استفاده از کانتینرها استقرار انسان است . در نتیجه در آن ها از درب و پنجره استفاده می شود ؛ اما کانتینرها از داشتن درب متناسب با رفتار آمد انسان ها و یا درب نفر رو و همچنین پنجره بی بهره هستند کانتینر دست دوم.

مگر اینکه با تغییر کاربری آن ها از وسیله تجارت و حمل و نقل دریایی به موارد دیگر ، با برش های مناسب در آن ها تغییر ایجاد نمود . با تغییر و نیز نصب کردن درب و پنجره در کانتینرها ، دیگر امکانات استفاده از آنها در حمل و نقل و کشتیرانی وجود ندارد .

 • کاربرد شهری

کاربرد شهری

کاربرد شهری

از آنجایی که کانتینر ها ظاهر ساده‌ای دارند و هیچ دیزاینی در نمای آنها به کار نرفته است ، معمولا در شهر ها به کار نمی روند . زیرا با استقرار کانتینر در شهر ، چهره آن خراب می شود . اما در کانکس ها بدنه خارجی قابلیت طراحی و دیزاین و نورپردازی دارد . بنابراین می توان آنها را در فضاهای شهری به کار برد . بدون اینکه هیچگونه آسیب و صدمه ای به نمای شهری وارد کنند .

جمع بندی و سخن پایانی

کانتینرها ابتدا همگی برای تجارت دریایی و حمل و نقل در کشتی ها استفاده می شدند ؛ اما با گسترش تکنولوژی و ایجاد تغییراتی که در آنها صورت پذیرفت ، توانستند وارد حریم های شهری نیز گردند و تغییراتی در آنها ایجاد شود کانکس سرویس بهداشتی.

اما با وجود ورود کانتینرها به شهر ، باز هم تفاوت های اساسی بین این سازه ها و کانکس ها وجود دارند که در این مقاله به مواردی از آنها اشاره کردیم ؛ از جمله می ‌توان به مواردی مانند نمای خارجی ، داشتن درب و پنجره ، جنس بدنه ، استحکام ، کاربرد و موارد دیگر اشاره کرد .

در این مقاله به بررسی کانتینر پیش ساخته و تفاوت آن با کانکس پرداختیم ؛ امیدوارم مورد استفاده قرار گرفته باشد .

Prefabricated container

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *