کانکس پزشکی

کانکس پزشکی

کانکس پزشکی

امروزه با گسترش بیماری کرونا ، کاربرد کانکس پزشکی بسیار افزایش پیدا کرده است . این سازه های پیش ساخته ، در زمان قبل از واکسیناسیون به عنوان مراکزی برای بستری بیماران کرونایی محسوب می‌شد.

اما با گسترش مسئله واکسیناسیون ، سازه های پیش ساخته شده ، به مراکزی برای انجام عملیات واکسیناسیون تبدیل شدند . به صورت کلی کانتینر پزشکی ، دارای کاربردهای فراوانی است که آنها را بسیار حائز اهمیت می نماید .

 کاربردهای کانکس پزشکی

یکی از استفاده های سازه های پیش ساخته در موارد پزشکی و بیمارستانی است . در محل های مختلفی برای دسترسی سریع افراد به خدمات درمانی و بهداشتی ،‌ کانکس هایی تحت عنوان بیمارستان موقت نصب و بهره برداری می شوند .

این سازه ها دارای کاربرد های مختلفی است ؛ از جمله این کاربرد ها ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بیمارستان محلی

بیمارستان محلی

بیمارستان محلی

در مناطق محروم صعب‌العبوری که امکان تاسیس بیمارستان وجود ندارد ، و یا اینکه تعداد افراد جمعیت آن منطقه به قدر زیادی نیست که بتوان هزینه گزافی برای ساختن بیمارستان نمود. معمولاً از این سازه های پیش ساخته استفاده می شود .

در این کانکس ها می توان بخش‌های مختلفی را قرار داده و پزشکان در آن مستقر شوند .

به عنوان مثال می توان از بخش های میز منشی ، پیشخوان ، پزشک عمومی ، چشم پزشکی و موارد دیگر نام برد . حتی برخی از این سازه ها برای موارد تخصصی و فوق تخصصی نیز به کار می روند . از آنجایی که ابعاد ساخت کانکس متناسب با نیاز افراد تعیین می شود ، می توان با استفاده از کانکس های چند قلو ، مساحت زیادی را برای بیمارستان فراهم نمود انواع کانکس.

 •  شرایط بحرانی

هنگام وقوع زلزله یا سیل یا موارد دیگر که ساختمان ها آسیب دیده اند ، برای حل سریع مشکلات درمانی و رسیدگی به آسیب های انسانی ، کانکس های پزشکی مستقر شده و به درمان افراد می پردازد . دلیل این امر این است که در بسیاری از موارد پایه‌های ساختمان سست شده و ممکن است با پس لرزه بریزد ، و از طرف دیگر فرصت کافی برای تعمیر و یا ساخت بیمارستان وجود ندارد .

بنابراین افراد باید بتوانند با مستقر کردن کانکس پزشکی ، سرعت عمل را بسیار بالاتر ببرند . همچنین یکی از کاربرد های دیگر این کانتینرها در شرایط بحرانی این است که تعداد افراد بسیار بیشتری را می‌توان درمان نمود .

زیرا طبیعتاً بیمارستانها گنجایش خاصی دارند . اما با استقرار کانکس های پزشکی می توان در مناطق مختلف ، بیمارستان های کوچک ایجاد کرد تا بتوان افراد را درمان نمود .

همچنین ایمنی بالای آنها در برابر زلزله و پس لرزه به خاطر ساختار سبکی که دارند ، دلیل دیگر استفاده از آنها در شرایط بحرانی است .

 •  جاده ها

جاده ها

جاده ها

در جاده‌ها و مسیرهای طولانی کشور که امکان ساخت بیمارستان وجود ندارد ، کانکس های پزشکی سیار مستقر می شوند تا در صورت بروز حادثه ، سریعا به محل مورد نظر مراجعه نموده و مشکل را برطرف نمایند .

همین مسئله باعث نجات جان بسیاری از افراد می شود . زیرا در این کانکس ها برای احیا و نجات جان افراد تجهیزات مناسبی وجود دارد . بنابراین در خیلی از موارد آمبولانس ها ، ابتدا افراد را از محل حادثه به کانکس پزشکی انتقال داده و پس از اقدامات اولیه ، آن گاه راهی بیمارستان‌ها می کنند .

 •  شرایط جنگ

در کشورهایی که با پدیده جنگ مواجه هستند ، در محل های نزدیک به مناطق عملیاتی ، از این سازه ها استفاده می کنند تا در کمترین زمان ممکن ، به نجات افراد مجروح اقدام کنند .

 تجهیزات کانکس پزشکی

تجهیزات کانکس پزشکی

تجهیزات کانکس پزشکی

کانکس های پزشکی در دو نوع ثابت و سیار استفاده می شوند . در هر دو نوع این کانکس ها ، تجهیزات بیمارستانی متناسب با ظرفیت آن وجود دارد . اما معمولاً یک سری تجهیزات به عنوان تجهیزات عمومی در تمامی آن ها به کار می روند .

به عنوان مثال ، تخت ، پایه سرم ، دستگاه اکسیژن ، دستگاه شوک ، دستگاه های اندازه گیری ضربان قلب مانند دستگاه نوار قلب ، دستگاه اندازه گیری فشار خون ، سیستم احیا و موارد دیگر .  این دستگاه ها از طریق سازه های نگهدارنده به کانکس فیکس شده تا در صورت حمل و نقل و جابجایی بر سر پرسنل و بیمار نریزد و نیز خودشان آسیبی نبیند .

برخی از کانتینر های پزشکی دارای تجهیزات پیشرفته تری هستند . به عنوان مثال می توان در آنها رادیولوژی انجام داد و توانایی عکسبرداری دارند .

البته در ساخت این دسته از کانکس ها باید نکات زیادی را رعایت نمود . به عنوان مثال دیواره هایی که در آن ها به کار می رود ، باید از جنس فلز هایی ساخته شوند. که اشعه های رادیو اکتیو را از خود عبور نمی دهند . به عنوان مثال در دیواره‌های این کانکس ها از سرب استفاده می شود کانکس ویلایی.

کانکس های پرتو نگاری

همان طور که به آن اشاره کردیم ، برخی از کانکس های پزشکی ، دارای دستگاه های رادیوگرافی و عکس برداری نیز هستند . در این دسته از کانکس ها ، تجهیزات سی تی اسکن یا ام آر آی و موارد دیگر استفاده می ‌شود .

از آنجا که در این دستگاه ها از اشعه های مضر برای سلامت انسان ، مانند اشعه ایکس استفاده می شود ، بنابراین دیواره ی آنها باید کاملاً غیرقابل نفوذ باشد تا جلوی هرگونه خروج اشعه های مضر را بگیرد و خطرات آنها را کاهش دهد .

مزایای کانکس پزشکی

مزایای کانکس پزشکی

مزایای کانکس پزشکی

سازه های پیش ساخته که در موارد پزشکی و بیمارستانی به کار می روند ، دارای مزیت های فراوانی وجود دارد که باعث می شود با خیال راحت از آن ها استفاده نماییم . در ادامه به برخی از این مزیت ها می پردازیم .

 •  اندازه سفارشی سازی شده

با توجه به کاربرد هایی که کانکس پزشکی در منطقه خود دارد ، می توان ابعاد آنها را در اندازه های مختلفی در نظر گرفت . از یک کانکس کوچک که به عنوان دندانپزشکی سیار استفاده‌ می شود گرفته تا کانکس های پزشکی بزرگ که گاهاً چند صد متر زیر بنا دارند . این کانکس ها را می توان به صورت دو طبقه ، دوبلکس ، و یا چند قلو ساخت . با بزرگ تر ساختن کانکس ها ، می توان افراد زیادی را در آن ها مستقر کرد ، و در شرایط بحرانی به نجات جان افراد بسیار بیشتری پرداخت .

 •  سرعت زیاد در ساخت

از آن جایی که مستقر کردن خدمات درمانی در مناطق مختلف و در دسترس قرار دادن این خدمات در جامعه ، اهمیت بسیار زیادی دارد ، در نتیجه باید بتوان کاری کرد که در کمترین زمان ممکن خدمات درمانی و پزشکی در دسترس افراد قرار بگیرد .

به این منظور می توان از کانکس های پزشکی به صورت سازه های موقت تا اتمام مراحل ساخت یک بیمارستان مجهز استفاده کرده و شرایطی را برای ارائه خدمات درمانی در آنها فراهم کرد . این مسئله به خصوص در زمان بحران هایی مانند زلزله ، یا سیل حائز اهمیت می شود .

 • ایمنی بالا

یکی از موارد بسیار حائز اهمیت ، ایمنی سازه ها و ساختمان ها در برابر حوادث طبیعی است . از آن جایی که در ساختمان معمولاً از مصالح سنگین استفاده می شود ، در موارد زلزله ممکن است خسارات سنگینی را نیز به بار آورد و حتی باعث آسیب جانی به افراد زیادی شود .

اما کانکس های پزشکی می ‌توانند در برابر این حوادث بسیار مقاوم باشند . دلیل این امر ، سبکی سازه ها و متریال به کار رفته در آن هاست . با توجه به سبک بودن مصالح به کار رفته در آن ها ، معمولاً در صورت بروز حوادث طبیعی آسیب نمی بینند و یا حتی اگر آسیب ببیند ، به افراد صدمه جانی نمی رساند . زیرا مصالح آن ها بسیار سبک است .

 • قابلیت حمل و نقل و جابجایی

قابلیت حمل و نقل و جابجایی

قابلیت حمل و نقل و جابجایی

این که بتوان خدمات پزشکی را در مناطق مختلف گسترش داد ، بسیار مهم است . بنابراین می‌توان با استفاده کردن از سازه های پیش ساخته که قابلیت جابجایی دارند ، این مورد را فراهم کرد . همانطور که گفته شد ، کانکس های پزشکی در دو نوع سیار و ثابت هستند که هر دو نوع آن ها قابلیت جابجایی را نیز دارند کانتینر دست دوم.

 • قابلیت تعمیر

تعمیر و نوسازی و بازسازی ساختمان ، به خصوص در موارد پزشکی اهمیت بسیار فراوانی دارد . زیرا این ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که فرسودگی نداشته باشند . معمولا هزینه های نوسازی و بازسازی ساختمان ها بسیار بسیار بالاست . اما کانکس ها را می توان با کمترین هزینه نوسازی و بهسازی نمود .

 •  قابلیت فروش

قابلیت فروش

قابلیت فروش

از دیگر مزایای کانکس پزشکی این است که می ‌توانید هر زمانی که کاربرد آن برای شما تمام شد و یا بیمارستان ثابتی در منطقه تاسیس گشت ، آن را به فروش برسانید . با فروش کانکس مقدار زیادی از هزینه باز می گردد .

 •  قابلیت نصب در شرایط دشوار

در بسیاری از مناطق ، امکان تاسیس و ساخت بیمارستان وجود ندارد. زیرا دارای راه های صعب العبور و بسیار سختی می باشند . در این گونه موارد ، می ‌توان با استقرار کانکس پزشکی ، تمامی خدمات بهداشتی و سلامتی را در اختیار افراد قرار داد .

جمع بندی

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله ، به اهمیت استقرار سازه های پیش ساخته ، به عنوان مراکز درمانی کوچک پی بردیم و دانستیم که این کانکس ها دارای چه مزیت های فوق‌العاده هستند . در نتیجه می توان با استفاده از آن ها ، خدمات بهداشتی و درمانی را برای افراد گسترش داد .

در این مقاله به انواع کانکس پزشکی ،‌ کاربردها و مزیت های آن پرداختیم . امیدوارم از آن بهره برده باشید کانکس دو طبقه.

b2n

yun

rizy

Medical conexe

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *