کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته

معمولاً در هنگام بروز بحران ها استفاده از کانکس پیش ساخته بسیار مرسوم میشود منظور از کانکس پیش ساخته کانکس های مسکونی و سازه های پیش ساخته ای است که هدف آنها اسکان موقت افراد می باشد معمولاً این کانکس ها جنس فولادی چوبی و یا بتنی دارند که نوع فلزی رایج تر از سایر موارد می باشد در ادامه به انواع این کانکس ها می پردازیم کانتینر.

کانکس پیش ساخته چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از کانکس پیش ساخته سازه های فلزی از پیش ساخته شده است این سازه های فلزی در یک محیط کارگاهی به صورت تمام و کمال ساخته می شود تمام اجزای این کانکس ها در محل کار گاه به هم متصل می شود پس از اتصال اجزاء کانکس ها ، آن ها به محل مد نظر برای اسکان موقت انتقال داده می شوند . در موارد بسیاری برای اینکه این سازه ها مستحکم تر شود و نیز در برابر صدا و دما عایق شوند ، در ساخت دیواره های آن از ورقه های فلزیاستفاده می کنند. در بین این دیوارها فوم و الیاف مخصوص گذاشته می شود . به این دیواره ها در اصطلاح ساندویچ پانل می گویند.

از مرسوم ترین و رایج ترین این سازه های  پیش ساخته، کانکس های مسکونی است که در چند سال گذشته این کانکس ها بسیار پیشرفت کرده است . در موارد مختلف هنگامی که بحران هایی مانند زلزله یا سیل رخ می دهد ، این سوله ها کاربردشان گسترده می گردد . نمونه ی آن ، زلزله کرمانشاه در سالهای گذشته بود که حجم زیادی از این کانکس ها ارائه شد .

انواع کانکس مسکونی

انواع کانکس مسکونی

انواع کانکس مسکونی

بر اساس اندازه، ابعاد و امکانات موجود در کانکس ها ، آن ها به دسته بندی ها و انواع مختلفی تقسیم می گردد . از جمله این دسته بندی ها و انواع کانکس می توان به موارد زیر اشاره نمود :

کانکس سرایداری یا نگهبانی

یکی از موارد استفاده ی کانکس ها ، استفاده از آن ها به عنوان کانکس های سرایداری یا نگهبانی می باشد . این کانکس ها غالبا دارای یک اتاق می باشد . یکی دیگر از کانکس ها ، کانکس های ویلایی است  که در ادامه به آن می پردازیم ؛ فعلا در این قسمت ذکر همین نکته بسنده می کند که امکانات این نوع کانکس ها از کانکس های ویلایی بسیار کمتر است .

کاربرد این نوع کانکس ها در کانکس های بناهای در حال ساخت ، کمپ هایی که در راستای موارد آموزشی، عمرانی و سرایداری به کار می روند زیاد است . همچنین امکان اتصال این کانکس ها به برق و لوله کشی آب وجود دارد .

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

یکی دیگر از انواع این کانکس ها  ، کانکس های ویلایی می باشد . این کانکس ، کاملا دارای یک واحد ساختمانی مسکونی کامل می باشد . به عنوان مثال می توان به سرویس بهداشتی ، حمام ، آشپز خانه ، حمام ، اتاق خواب ، کمد دیواری ، مخزن ذخیره آب ، حال و پذیرایی ، نشیمن و نهارخوری اشاره کرد . این کانکس ها در ابعاد مختلفی تولید می شوند . قابلیت حمل به محل مورد نظر را نیز دارد . برای سوله هایی که ابعاد بزرگی دارند، این سوله ها به طور معمول، به صورت چند تکه یا دوقلو ساخته می شوند.

نمای خارجی کانکس های ویلایی

پس از اینکه این سوله ها به محل مورد نظر انتقال یافت و اجزاء آن به هم متصل گشت، یک سازه و کانکس کاملا یکپارچه شده و می توانند مورد استفاده قرار بگیرند . همچنین این کانکس ها ، مانند ساختمان های بنایی شده ، دارای نمای خارجی می باشد . نمای خارجی این سازه ها از موارد مختلفی می تواند باشد . به صورت کلی می توان گفت نمای کانکس ها ، گاهی از نوع ساندویچ پانل می باشند و گاهی نیز از نوع سایدینگ. حتی در مواردی نمای خارجی سوله پیش ساخته می تواند از جنس چوب طبیعی باشد.

ساختار داخلی کانکس پیش ساخته ویلایی

ساختار داخلی کانکس پیش ساخته ویلایی

ساختار داخلی کانکس پیش ساخته ویلایی

دیواره های داخلی این کانکس  ویلایی با دیوار پوش هایی پوشیده می شود . این دیوار پوش ها می تواند طرح چوب و یا طرح کاغذ دیواری باشد . جزئیات دیگر سوله پیش ساخته ویلایی کاملا شبیه به ساختمان های ساخته شده می باشد . یعنی می توان در ساخت آن، جزئیاتی مانند درب ضد سرقت ، پنجره های دوجداره ، لوستر های روشنایی ، سیم کشی و جعبه فیوز و دیگر متعلقات را به کار برد .

ویژگی جذاب دیگر این سازه ها این است که هرزمان که نیاز باشد و بخواهیم ، میتوان آن را جایجا نمود . حتی قابلیت فروش این سازه بعد ها به عنوان کانکس پیش ساخته دست دوم وجود دارد . در این حالت می توان مقداری از هزینه های اولیه ای که صرف نمودیم را برگردانیم . حتی امکان اتصال این سازه ها به خانه و ملک اصلی هم وجود دارد .

قابلیت های کانکس ویلایی

این کانکس ها شباهت زیادی به یک خانه کامل دارند . بر اساس نقشه داخلی که برای کانکس ویلایی در نظر گرفته اند، اندازه و ابعاد این نوع کانکس پیش ساخته متفاوت است . می توان در این نوع کانکس ، اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام ایجاد نمود . سیستم های مختلف سرمایشی و گرمایشی ، سیم کشی برق و … در این نوع کانکس ها به کار می رود . در سیستم های دفع فاضلاب کانکس ویلایی ، چاه هایی با نام و عنوان چاه های سپتیک به کار می رود . اندازه و ابعاد کانکس ها متفاوت است و با توجه به همین موضوع ، می توان تصمیم گرفت که سرویس بهداشتی و حمام در یک فضای مشترک باشند یا جدای از هم

در این روزها می توان به جای صرف هزینه های زمانی و مالی زیاد برای احداث خانه ، از کانکس استفاده نمود که به شدت ، روشی سریع و کم هزینه است . صرفه جویی در زمان و هزینه های اجرا برتری فراوانی به سوله می بخشد . کاملا مشخص است که عملیات های ساخت یک ساختمان و بنا زمان بسیار زیادی را می طلبد . این موضوع در مقایسه با نصب یک سوله ی ویلایی خود را به خوبی نشان می دهد .  رواج این سازه ها در اکثر نقاط جهان ، بسیار رایج می باشد و هر روز زیادتر و زیادتر می گردد .

مقاومت کانکس های پیش ساخته در برابر حوادث

مقاومت کانکس های پیش ساخته در برابر حوادث

مقاومت کانکس های پیش ساخته در برابر حوادث

این سازه ها در برابر زلزله ، امنیت و ایمنی بالایی در برابر زلزله دارد . زیرا مصالح آن یکپارچه بوده و نیز در ساخت آن از از مصالح بسیار سبک تر نسبت به سازه های بنایی استفاده می شود . در نتیجه برای شهر ها و کشورهایی که روی گسل زلزله قرار دارند ، این سازه ها بسیار گزینه مناسبی می باشد . قابلیت بومی سازی در کانکس پیش ساخته یکی از قابلیت های مهم و جذاب است . در هر منطقه متناسب با مصالح و منابعی که در اطراف آن بیشتر وجود دارد ، میتوان کانکس را بومی سازی نمود. به عنوان مثال در مناطقی که چوب فراوانی وجود دارد استفاده از کانکس های چوبی بسیار مرسوم می باشد . یا درر مناطقی که آهن و ورق آهن تولید می گردد ، کانکس های فلزی کاربرد زیادتری دارند .

کانکس پیش ساخته فروشگاهی

برای استفاده برای داشتن یک کیوسک خدمات شهری ، از کانکس فروشگاهی استفاده می شود . این کانکس ها نوع دیگری  از کانکس های پیش ساخته می باشد که از لحاظ امکانات و کاربری شان کاملامتفاوت از کانکس های ویلایی می باشند . بر خلاف کانکس های ویلایی این کانکس ها از ابعاد کوچکتر یبرخوردار بوده و امکاناتی مانند حمام و … ندارد . کاربری های مختلف فست فود ، کیوسک روزنامه فروشی ، کیوسک های مطبوعاتی،  باجه بلیط فروشی و خدمات مختلف دیگر برای این کاربری در نظر گرفته شده است .

برای افزایش و بالابردن ایمنی این کانکس پیش ساخته از کرکره های برقی استفاده می شود . زیبا سازی نمای خارجی این کانکس ها نیز به وسیله ی ورق های کامپوزیتی است که استفاده می شود . معمولا این ورق هی کامپوزیت نورپردازی توسط هالوژن های خارجی جلوه ی ویژه ای می یابند .

کانکس پیش ساخته چرخدار

کانکس پیش ساخته چرخدار

کانکس پیش ساخته چرخدار

به کانکس پیش ساخته چرخدار ، کاروان های چرخ دار نیز می گویند . از کاربردهای مختلف کانکس پیش ساخته چرخدار  می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • کاروان مسافرتی
  • ایستگاه های نظارت جاده ای پلیس راهور
  • فروشگاه و فست فود سیار
  • کمپ های توریستی
  • ایستگاه های خدمات شهری سیار

کانکس پیش ساخته چرخدار ، معمولا دارای دومحور چرخدار می باشد . همچنین در ساخت آن از یک مالبند نیز استفاده می شود . این مالبند توسط خودرو های کشنده و یا ماشین های باری سبک انتقال می یابد .

در ساخت بدنه این نوع سازه از ساندویچ پانل استفاده شده است . معمولا ضخامت ساندویچ های پانل 4 سانتیمتر است . می توان به جرات کگفت بهترین نوع عایق در برابر سرما و گرما این نوع از عایق می باشد . در موارد خاص می توان با سفارشی سازی های شخصی سرویس یا حمام و … را نیز به این سازه اضافه نمود .

امیدوارم دانستن این نکات درباره ی انواع کانکسهای پیش ساخته و موارد استفاده ی آن ها برای شما جالب توجه و مفید بوده باشد .

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *